otopr.pl Inne

Dzień Świetego Patryka (17marca)–z irlandzkiej tradycji

Powrót do listy
   

Galeria

Inne z tego źródła

Inne o tej firmie

Dodaj na Gwar.pl  Dodaj na Wykop.pl  Dodaj do del.icio.us

Dzień Świetego Patryka (17marca)–z irlandzkiej tradycji
10 marzec 2008, 23:05

Dzień Świetego Patryka (17marca)–z irlandzkiej tradycji

InneBiznesKulturaŻywność

17 marca - Dzień Św. Patryka jest świętem narodowym Irlandii ku czci jednego z jej najsławniejszych narodowych bohaterów. Dla 60 milionów osób przyznających się do pochodzenia irlandzkiego, włączając 4,1 miliona obywateli Irlandii, Dzień Św. Patryka stał się prawdziwym globalnym świętem. W Polsce ten dzień będzie w dwójnasób wyjątkowy: w 180 pubach, barach i klubach całej Polski będzie królował kolor zielony, a zewsząd będzie słychać irlandzką muzykę. Tego dnia na polskim rynku zadebiutuje słynne piwo Guinness Draught w specjalnej puszce.17 marca - Dzień Św. Patryka jest świętem narodowym Irlandii ku czci jednego z jej najsławniejszych narodowych bohaterów. Dla 60 milionów osób przyznających się
do pochodzenia irlandzkiego, włączając 4,1 miliona obywateli Irlandii, Dzień Św. Patryka stał się prawdziwym globalnym świętem.

W święto patrona Irlandii na całym świecie odbywają się parady, nosi się zielone ubrania, podaje się zielone piwo (z dodatkiem zielonego barwnika), a niekiedy farbuje się nawet rzeki na zielono. Najbardziej uroczyście obchodzi się ten dzień w sercu Irlandii, Dublinie. Najliczniejsza i najbardziej kolorowa parada odbywa się corocznie na ulicach Nowego Jorku. Od kilku lat tradycja obchodów Dnia Św. Patryka obecna jest również w Polsce.

W dzień Św. Patryka „Everyone's Irish”, czyli „Wszyscy są Irlandczykami”

17 marca we wszystkich zakątkach globu mówi się, myśli i marzy o Irlandii. W czasach powszechnej globalizacji narodowe święto Irlandii nabrało cech wielokulturowości. Na organizowanych paradach możemy podziwiać celtyckich rockmanów, występy Sikhów, zespoły z czarnego lądu, pląsające nimfy i elfy, a nawet postacie z kreskówek. Tylko w samej Europie w 6000 pubów irlandzkich słychać tego dnia co chwilę „Beannacht na feile Padraig ort” (tłum. z irlandzkiego „Szczęśliwego Dnia Św. Patryka”) oraz „Pionta Guinness led thoil” (tłum. “Poproszę kufel Guinnessa”).

Guinness ambasadorem irlandzkiej tradycji

Piwo Guinness jest obok trójlistnej zielonej koniczyny nieformalnym symbolem Irlandii. Napój ten o wielowiekowej historii, popularnie zwany złotem zielonej wyspy, stał się światowym ambasadorem tradycji tego kraju. „Dzień Św. Patryka i Guinness są rozpoznawalne na świecie jako irlandzkie ikony. Nie ma lepszego sposobu celebrowania irlandzkiej tradycji, niż czerpanie w sposób odpowiedzialny radości z kufla Guinness’a w dzień Św. Patryka.” – powiedział, John Hudson, główny piwowar Guinness’a.

Dzień Św. Patryka w Polsce

W Polsce ten dzień będzie w dwójnasób wyjątkowy: w 180 pubach, barach i klubach całej Polski będzie królował kolor zielony, a zewsząd będzie słychać irlandzką muzykę. Tego dnia na polskim rynku zadebiutuje słynne piwo Guinness Draught w specjalnej puszce. Opatentowana przez Guinness technologia Widget sprawia, że piwo po otwarciu puszki zyskuje niepowtarzalną strukturę piwa beczkowego, z charakterystyczną gęstą i kremową pianą. Dzięki tej unikalnej puszce możemy przenieść do naszego domu atmosferę, która panuje w prawdziwym irlandzkim pubie, pijąc doskonałe piwo, które smakuje jak nalane prosto z beczki.

Widget - Najważniejsze odkrycie ostatnich 40 lat !

Browary GUINNESS zdobyły prestiżową królewską nagrodę w kategorii technologiczne osiągnięcie (Queen’s Award for Technological Achievement) za rozwój technologii Widget, która umożliwiła produkcję GUINNESS Draught – pierwszego piwa beczkowego dostępnego w puszce.

W 2003 roku internauci brytyjskiej witryny T3 za najważniejsze odkrycie ostatnich 40 lat uznali technologię Widget Guinnessa. Na tę innowację głosowało aż 48% spośród blisko 9 tys. osób, które wzięły udział w zabawie. Tym samym Widget wyprzedził takie wynalazki jak: internet, telefon komórkowy i kuchenkę mikrofalową.


GUINNESS czarne perły mądrości


Historia:
• GUINNESS to pierwsze piwo typu Stout (tłum. ang. „mocny”) - to bogatsza, ciemniejsza forma portera.
• GUINNESS jest warzony od 1759 roku w Dublinie w Irlandii.
• W wieku 34 lat Arthur Guinness wydzierżawił na 9000 lat opuszczony browar zwany
St. James’s Gate, ustalając roczną ratę na 45 funtów (!)
• GUINNESS był pierwszym browarem notowanym na londyńskiej giełdzie (1886)
• Do 1930 roku, jeden na dziesięciu mężczyzn w Dublinie pracował w Browarze James’s Gate, który oferował wysokie płace i codziennie pół kwarty (bryt. 0,568 litra) piwa
• Aż do roku 1960 w Irlandii obowiązywał zakaz sprzedaży alkoholu w dniu Św. Patryka, kiedy
to zostały wprowadzone nowe przepisy pozwalające na sprzedaż alkoholu w niedziele. Dopiero
w 1988 r . prawo pozwoliło, aby puby były otwarte przez cały dzień w dniu Świętego Patryka.
• Browar St. Jame’s Gate i GUINNESS Storehouse zostały zamienione na muzeum. Aktualnie
są ikoną Dublina. Co roku odwiedza je 750 000 turystów.

Opis:

• Napój, o mocnym i wyraźnym smaku, nadzwyczajnie pełnej treści, o najbardziej kremowej konsystencji
• Ciemny, kuszący, GUINNESS Draught zawiera palony jęczmień i karmel. Szklanka 0,56 litra ma zaskakująco mało kalorii - tylko 196.
• Litr piwa GUINNESS Draught zawiera mniej kalorii niż litr półtłustego mleka lub litr soku pomarańczowego
• GUINNESS Draught znakomicie komponuje się z pieczonym mięsem i innymi zdrowymi oraz tradycyjnymi potrawami takimi jak duszona wołowina lub gotowana jagnięcina. Smak GUINNESS Draught jest również często łączony z ostrygami, małżami, a nawet czekoladowymi deserami.

Produkcja:

• Wszystkie piwa GUINNESS Draught sprzedawane w Europie są warzone w browarze
St. James’s Gate w Dublinie w Irlandii
• Cztery naturalne składniki – nadające charakterystyczny smak i ciemną barwę piwu GUINNESS to: chmiel, drożdże, irlandzki słód jęczmienny oraz woda z gór Wicklow
• Ponad 10 milionów szklanek piwa GUINNESS jest wypijanych dziennie na całym świecie,
a 1.9 miliardów piw o pojemności 0,5 litra jest sprzedawanych każdego roku
• Każdego dnia Browar St. James’s Gate w Dublinie produkuje około 4 miliony
pół litrowych piw GUINNESS
• GUINNESS jest sprzedawany w ponad 150 krajach na świecie i jest warzony w prawie 50
• GUINNESS Draught jest najlepsze serwowane w temperaturze 6ºC.
• GUINNESS Draught zawiera 4,2% alkoholu

Najnowsze w kategoriach

Powiązane tagi