otopr.pl Biznes

Namioty pneumatyczne zdobywają rynek

Powrót do listy
   

Galeria

Inne z tego źródła

Inne o tej firmie

Dodaj na Gwar.pl  Dodaj na Wykop.pl  Dodaj do del.icio.us

Namioty pneumatyczne zdobywają rynek
21 kwiecień 2008, 10:02

Namioty pneumatyczne zdobywają rynek

Biznes

Zaprojektowany w Lubawie S.A. wojskowy namiot na stelażu pneumatycznym cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W lutym Spółka podpisała kolejny kontrakt z Ministerstwem Obrony Narodowej, zaś obecnie trwają rozmowy przedstawicieli Spółki z potencjalnym kontrahentem z Chin.Zaprezentowany podczas zeszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wielofunkcyjny namiot pneumatyczny spotkał się z dużym zainteresowaniem i został wyróżniony prestiżową nagrodą Defendera, która corocznie przyznawana jest producentom najlepszego sprzętu wojskowego. Nowoczesny namiot okazał się nie tylko atrakcją i ciekawostką targów, ale nadal cieszy się coraz większym zainteresowaniem kontrahentów, w tym także zagranicznych.
Nadmuchiwany namiot

Do tej pory namioty o przeznaczeniu wojskowym charakteryzowały się dużą wagą i długim, trwającym ok. 2-3 godzin, czasem montażu. Konstrukcja wielofunkcyjnego namiotu pneumatycznego oparta jest na 11 nadmuchiwanych przęsłach, które zapewniają mu lekkość oraz pozwalają na szybkie i łatwe ustawienie w warunkach polowych. Rozłożenie ogromnego, bo posiadającego całkowitą powierzchnię 135 m namiotu zajmuje zaledwie 15 minut, zaś stosunkowo niewielka waga namiotu (około 500 kg) znacznie ułatwia jego transport.

- Wielofunkcyjny namiot na stelażu pneumatycznym może być wykorzystywany jako mobilny warsztat polowy do prac remontowo-konserwacyjnych dla różnego rodzaju pojazdów samochodowych i wozów bojowych, takich jak LEOPARD 2A4 i KTO ROSOMAK. Równie dobrze sprawdza się jako stołówka, świetlica lub szpital polowy – mówi Justyna Zielińska Dyrektor Działu Wdrożeń Technologicznych Lubawa S.A.

Powłoka zewnętrzna namiotu została wykonana z wysokiej jakości tkanin powlekanych z uszczelnionymi szwami, co gwarantuje skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i całkowitą wodoszczelność. Dzięki temu wytrzymuje mrozy nawet do -50˚C. Namiot z Lubawy jest wentylowany i ogrzewany za pomocą systemu kanałów wentylacyjnych oraz nagrzewnicy olejowej. Zastosowana tkanina powlekana spełnia wysokie normy wytrzymałościowe i posiada zdolność maskowania osób i pojazdów obserwowanych kamerą termowizyjną. Ma to niebagatelne znaczenie, zwłaszcza podczas misji wojskowych. W zależności od zastosowania, namiot jest produkowany w różnych wielkościach..

-Cały czas pracujemy nad rozwojem naszych produktów. Szukamy nowych rozwiązań, które pozwolą nam zaoferować sprzęt odpowiadający najwyższym standardom. Obecnie intensywnie przygotowujemy się do tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie chcemy zademonstrować nasze nowe pomysły – mówi Justyna Zielińska.

Innowacyjność popłaca

Już w 2007 roku, namiotem z Lubawy zainteresowało się Ministerstwo Obrony Narodowej, czego efektem było zamówienie na dostawę kompletów namiotów pneumatycznych z przeznaczeniem na bazy noclegowe oraz bazy dowodzenia. Wartość kontraktu wyniosła prawie 6,5 mln zł brutto. Kolejny kontrakt z MON-em, tym razem o wartości ponad 12 mln zł, został podpisany w lutym bieżącego roku. Niedługo lubawskie bazy noclegowe, składające się z 6 namiotów pneumatycznych uzupełnionych o całość wyposażenia niezbędnego do samodzielnego funkcjonowania oddziałów bojowych, pojadą z naszymi żołnierzami na misję do Czadu.
Podczas targów w Kielcach nagrodzonym namiotem zainteresowały się także zagraniczne firmy, między innymi czeska firma EGO Zlin specjalizującą się w produkcji sprzętu ratowniczego. Obecnie zajmuje się ona dystrybucją namiotów pneumatycznych za granicami Polski. Wkrótce dojdzie również do pierwszego spotkania przedstawicieli Lubawy S.A. z potencjalnym partnerem z Pekinu. Celem rozmów będzie utworzenie w Chinach spółki joint – venture, w której obie firmy miałyby po połowie udziałów. Nowy międzynarodowy podmiot zajmowałaby się produkcją dużych namiotów na stelażu pneumatycznym z wykorzystaniem polskiej technologii. Prezes Zarządu Lubawa S.A. Zbigniew Klepacki ocenia perspektywy współpracy z chińską firmą jako bardzo obiecujące. Nic dziwnego, gdyż szacowany popyt w Chinach na tego rodzaju namioty wynosi około 140 tysięcy sztuk.Wielofunkcyjny namiot pneumatyczny

Dane techniczne:
Szerokość namiotu: 8,80 m
Długość namiotu: 17,30 m
Wysokość namiotu: 4,40 m
Powierzchnia całkowita: 135 m2
Powierzchnia użytkowa: 118 m2
Ciężar namiotu bez osprzętu: 500 kg
Wielkość namiotu może zostać zmodyfikowana w zależności od wymaganych potrzeb.

Wyposażenie standardowe namiotu
• przymocowane na przęsłach uchwyty do podwieszania instalacji i sprzętu
• zestaw śledzi i szpilek wraz z młotkiem do stabilizowania namiotu
• zestaw naprawczy
• pokrowiec z uchwytami na palecie przystosowanej do rozładunku za pomocą wózka widłowego
• instrukcja obsługi i eksploatacji

Wyposażenie dodatkowe
• zestawy oświetleniowe
• rozdzielnice energetyczne
• kable zasilające i przedłużacze
• nagrzewnice olejowe
• klimatyzatory
• wentylatory do przewietrzania wnętrza
• zestawy do pompowania przęseł składające się z wentylatora i kolektorów powietrznych
• podłogi rozkładane z tkanin powlekanych PCV lub mieszankami gumowymi
• podłogi rozkładane typu kratownice z tworzyw
• ścianki działowe
• podpinki.


***
LUBAWA S.A. działa na polskim rynku od 1951 r. Od 1996 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka specjalizuje się w produkcji sprzętu i konfekcji dla służb mundurowych, w tym: zasobników, namiotów wojskowych, kamizelek kulo-
i odłamkoodpornych, pokrowców, plandek, szelek do przenoszenia oporządzenia oraz sprzętu chroniącego do prac na wysokości. W 2006 r. Lubawa S.A. nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa Milagro – Powlekania, która produkuje tkaniny powlekane, sprzęt dla ratownictwa, łodzie i namioty pneumatyczne oraz specjalistyczną odzież chroniącą przed skażeniami. Lubawa S.A. realizuje zamówienia dla polskiego wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz straży miejskiej. Spółka działa również w branży turystycznej i BHP. Firma została uhonorowana tytułem „Solidna Firma 2007”

www.lubawa.com.pl

Najnowsze w kategoriach

Powiązane tagi