Galeria
Inne z tego źródła
Inne o tej firmie
24 listopad 2008, 14:11
Szwedzki stół wigilijny - na promie
TurystykaKuchnia
Pokusa Janssona, gravad lax, senapssill, kiełbasa z renifera… Woń tych dań roznosić się będzie w restauracjach na promie Stena Baltica. Popłyńw świąteczny rejs i rozsmakuj się w szwedzkiej kuchni świątecznej. Może rejs stanie się natchnieniem do zaserwowania czegoś nowego podczas wigilijnej kolacji?
Julbord, czyli świąteczne szwedzkie dania będą serwowane na promie juz od 17 listopada. Szef kuchni na promie Stena Baltica – Dariusz Zaborski - przygotował kilka świątecznych niespodzianek. Będzie można skosztować tradycyjnych wigilijnych szwedzkich potraw, na przykład pokusy Janssona, czy marynowanego łososia. W menu nie zabraknie także szlachetnych ryb czy mięs - pod różnymi postaciami.
Weekendowe wycieczki do Szwecji można kupić już od 149 złotych na osobę.
Na pokusę…
szef kuchni m/v Stena Baltica zdradził kilka przepisów!
Gravad lax med hofmastarsås
czyli „marynowany łosoś w sosie szefa kuchni”
Filet z łososia marynowany z koprem, podany na sosie musztardowo-miodowym
Składniki
1 kg filetu z łososia
100 g cukru
100 g soli
10 g pieprzu białego ziarnistego
1 słoik musztardy francuskiej
2 łyżki musztardy Dijon
Pół słoiczka miodu
Pół łyżki cukru
Sól do smaku
Pęczek kopru
Ocet winny czerwony
Sposób przygotowania
Przygotować zasypkę z soli i cukru z dodatkiem białego pieprzu gruboziarnistego. Filet
z łososia ze skórą zaprawić dość obficie zasypką i słuszną ilością posiekanego kopru. Marynować przez 12 godzin, po czym odlać z łososia sok, który wypłynął, i znów zasypać zasypką. Marynować 24 godziny, aż łosoś zgubi smak surowizny.
Wymieszać musztardę francuską, musztardę Dijon, miód, ocet winny, cukier, sól, posiekany koper. Zamarynowanego łososia pokroić w cienkie plastry i podawać z przygotowanym sosem musztardowo-miodowym.
Janssons frestelse
czyli „pokusa Janssona”
zapiekanka z anchois
Składniki
6-8 surowych ziemniaków
2 cebule
2 małe puszki filecików anchois
300 ml śmietanki UHT
2-3 łyżki masła
Sposób przygotowania
Ziemniaki obrać i pokroić w cienkie paski. Cebule pokroić w talarki i lekko zrumienić na odrobinie masła. Fileciki anchois osączyć z oliwy i drobno pokroić. W natłuszczonym masłem naczyniu żaroodpornym ułożyć warstwami ziemniaki, przekładając je cebulą
i anchois. Dolną i górną warstwę powinny stanowić ziemniaki. Posypać wiórkami masła, skropić oliwą z puszki po filecikach anchois i połową śmietanki. Piec 20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C. Polać resztą śmietanki i zapiekać jeszcze 30 minut.