Czipowanie zwierząt – o czym mowa w praktyce?

dbanie o zwierzeta

Czipowanie zwierząt to powszechna praktyka wśród właścicieli prywatnych, ale także wśród schronisk i domów tymczasowych. To świetny sposób na trwałe oznaczenie zwierzęcia, które bardzo szybko pozwala zlokalizować zgubę w razie zaginięcia. Na czym polega czipowanie zwierząt? Podpowiadamy.

Dlaczego czipuje się zwierzęta?

Zwierzęta domowe czasami nie sposób upilnować. Zdarza się, że pod wpływem impulsu uciekają albo z jakiegoś powodu nagle się spłoszą, dlatego warto zadbać o odpowiednie oznakowanie zwierzęcia. Zawieszanie pupilowi specjalnej obroży z adresatką i danymi właściciela to dobry pomysł, ale nie zawsze się sprawdza w praktyce. Zwierzę w panice bardzo łatwo może zgubić swoją obrożę lub uszkodzić ją i utracić samą adresatkę. Jeśli zwierzę jest wychodzące lub wolnożyjące, obroża może stwarzać dla niego poważne zagrożenie. Spłoszony kot może powiesić się na obroży, przeskakując przez płot lub wspinając się na drzewo.

O wiele trwalsze i bezpieczniejsze jest czipowanie zwierząt w Częstochowie lub w innych miastach, w specjalistycznych gabinetach weterynaryjnych.

Jak czipuje się zwierzęta?

Zwyczaj oznaczania zwierząt zyskuje na popularności. Czipowanie polega na implantacji mikrochipa pod skórę zwierzęcia. Wykonuje się je igłą i strzykawką, a zwierzę bardzo często nawet nie czuje ukłucia. Czip umieszcza się w ciele zwierzęcia jednorazowo i na stałe. Każdy weterynarz ze specjalnym urządzeniem będzie mógł odczytać niepowtarzalny kod cyfr i uzyskać najważniejsze informacje oraz namiary na opiekunów. Dane w systemie można dowolnie modyfikować, dlatego w ten sposób oznacza się także zwierzęta przebywające pod opieką stowarzyszeń lub schronisk.

Poza czipowaniem wydaje się także paszporty dla zwierząt. W Częstochowie i w innych miastach można je wyrobić w jednym miejscu.

Co jeszcze warto wiedzieć o czipowaniu?

Czip umieszczony pod skórą może się przesunąć, nie wywołuje to jednak ani bólu, ani dyskomfortu u zwierzęcia. Elektroniczne pobieranie danych także odbywa się bez szkody dla czworonoga.

Dodaj komentarz