Przybierające różne wielkości i postacie kształtki są jednym z najlepszych sposobów do zakończenia i zabezpieczenia izolacji instalacji. Zwłaszcza tych usytuowanych w miejscach, gdzie występują łuki i rozgałęzienia. Tak zwane nadstawki izolacyjne zapobiegają między innymi powstawaniu tak zwanych mostków termicznych. Cała instalacja staje się wówczas odpowiednio uszczelniona, co prowadzi do znaczącego wzrostu bezpieczeństwa.
Rodzaje kształtek ogniotrwałych
Poza zwykłymi kształtkami, wyróżnia się także ogniotrwałe nadstawki izolacyjne, które formuje się próżniowo. Jeden z producentów takich rozwiązań – Zamac – ma w swojej ofercie różne kształty i rozmiary, do których odpowiednio dobiera się najlepszy układ spoiw. Włókna znajdujące się w takich przedmiotach mają określoną wartość ogniotrwałości. W przypadku większych wymagań, możliwe jest naniesienie dodatkowych powłok odpowiedzialnych za ochronę. Wśród najczęściej powstających nakładek znajdują się takie, w których grubość ścianek nie przekracza 50 milimetrów. Wśród najważniejszych cech charakterystycznych takiego rozwiązania wskazuje się wysoką wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia pozostaje również niewielka przewodność cieplna, mogą być poddawane nawet zaawansowanej obróbce przed zastosowaniem. Ponadto zakupione nadstawki izolacyjne nie zmieniają swojego kształtu nawet podczas oddziaływania ekstremalnie wysokiej temperatury. Większość producentów może bez najmniejszego problemu wykonać na specjalne zamówienie rzadko spotykane kształty przedmiotów ogniotrwałych.
Dostępność nadstawek i korzyści wynikające z ich zakupu
U producenta Zamac każdy Klient znajdzie to, czego szuka. Na stronie internetowej wskazane są najbardziej standardowe kształty, jednak nie oznacza to, że pojawiają się w tej kwestii jakiekolwiek ograniczenia. Zastosowanie nadstawek izolacyjnych wiąże się z wieloma korzyściami dla osób je stosujących. Pierwszą z zalet o największym znaczeniu jest zdecydowanie oszczędność wykorzystywanego ciekłego metalu oraz niezbędnej do tego energii. Wykonywany odlew wyróżnia się zdecydowanie wyższą jakością, a wszystkie czynności wykonuje się w o wiele lepszych warunkach. Dodatkowym plusem jest oczywiście rozładowanie powstałych naprężeń w stopach. Poza różnego rodzaju kształtkami, warto zaopatrzyć się również w otuliny izolacyjne, stosowane do rur, dzięki czemu rośnie wydajność całej instalacji. Najważniejsze przy zastosowaniu takiej otuliny jest ograniczenie strat ciepła – zapewniają to głównie pianki PUR i PIR. Materiały te powstają w wyniku pracy zaawansowanej technologicznie maszyny, które sterowane są numerycznie. Otuliny znajdują zastosowanie w przemyśle i branży budowlanej. Mogą być przydatne w pracach mających na celu odpowiednią izolację instalacji grzewczych oraz cieplnych. Wszystkie powyższe aspekty zdecydowanie przemawiają za zakupem różnego rodzaju nakładek izolacyjnych. Ich wszystkie cechy charakterystyczne docenią wszyscy, którym zależy na profesjonalnych i trwałych zabezpieczeń.