W pewnych sytuacjach operacja chirurgiczna nie jest jedynym, dostępnym rozwiązaniem. Warto wówczas skonsultować się ze swoim lekarzem i omówić alternatywne, ale równie skuteczne formy leczenia. Jedną z takich metod jest fala uderzeniowa, która może być używana jako terapia uzupełniająca, a w wielu przypadkach również jako podstawowy sposób leczenia wielu schorzeń.
Fala uderzeniowa jest skutecznym rozwiązaniem u pacjentów mających wybór techniki leczenia. Terapia w takiej formie nie pozostawia efektów ubocznych w postaci, chociażby długo gojących się ran i blizn. Często nie trzeba też brać zwolnienia zdrowotnego, ponieważ poprawa zdrowia może być już odczuwalna bezpośrednio po zabiegu. W dzisiejszych czasach leczenie falą uderzeniową to usługa medyczna dostępna w wielu przychodniach, w tym także w klinice Dobra Diagnostyka.
Fala uderzeniowa to metoda stosowana m.in. przy takich schorzeniach jak:
- zespół cieśni nadgarstka oraz zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka,
- bóle stawu barkowego,
- ostroga piętowa,
- bóle szyi,
- łokieć tenisisty,
- kolano biegacza,
- zapalenie ścięgna w tym m.in. ścięgno Achillesa,
- stany zapalne,
- urazy i kontuzje,
- przeciążenia i nadmierne napięcia mięśni.
Jak przebiega leczenie falą uderzeniową i czy każdy może z niej skorzystać?
Fala uderzeniowa jest falą akustyczną, która cechuje się dynamicznie wzrastającym ciśnieniem. Metoda ta znacznie podkręca metabolizm i poprawia ukrwienie, dzięki czemu daje szybkie efekty. Leczenie odbywa się za pomocą odpowiedniego narzędzia – aplikatora. Jego głowicę pokrywa się specjalnym żelem, a następnie przekłada do chorej części ciała. Tego typu zabieg, mimo iż jest praktyczny i nieinwazyjny, niestety nie powinien być przeprowadzany wśród niektórych grup pacjentów.
Jak twierdzi specjalista pracujący w przychodni Dobra Diagnostyka: Zabieg nie może być przeprowadzany u kobiet w ciąży oraz u osób z chorobami nowotworowymi, zaawansowaną osteoporozą i przyjmującymi leki przeciwzakrzepowe. Terapia nie jest wskazana także u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, chyba że część ciała, która ma być leczona, jest znacznie oddalona od rozrusznika.
Dzięki szybkim rezultatom fala uderzeniowa staje się coraz bardziej popularną metodą leczenia, w dodatku zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań i w zależności od rodzaju schorzenia trwa od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu minut.