Największe święto sztuki współczesnej w Polsce. Opałka, Beksiński, Fangor

Sztuka współczesna w Polsce

To największe święto sztuki współczesnej w Polsce. 150 dzieł sztuki ponad 100 wybitnych współczesnych artystów. Prace Opałki, Kantora, Wróblewskiego, Rosenstein, Nowosielskiego, Beksińskiego, Vasarely’ego, Stażewskiego, Fangora i wielu innych. Prezentacja różnych stylów i kierunków – od awangardy lat 50. i 60., przez op-art oraz abstrakcję geometryczną, po surrealizm. Wystawę „Sztuka Współczesna” podzieloną na trzy odsłony można oglądać w DESA Unicum.

Opałka, Beksiński, Fangor

Blisko 4 mln złotych (791 tys. funtów) zapłacono miesiąc temu za pracę Romana Opałki w londyńskim oddziale Christie’s. Tym samym Opałka stał się jednym z najdroższych polskich twórców wszech czasów. Rekord padł na obrazie „Detail 1330516 – 1348651”, a w Warszawie można oglądać pochodzące z tego samego cyklu dzieło „Detail 5137748 – 5157846”. To niepowtarzalna okazja, bowiem w żadnym stołecznym muzeum nie można oglądać prac tego światowej sławy artysty. Na aukcji obok obrazu Opałki można zobaczyć wybitną pracę Tadeusza Kantora „Emballages, objets, personnages nr 5” z 1968 roku. To asamblaż, który przedstawia tajemniczą, pełną dramatyzmu sylwetkę chłopca z ogromnym plecakiem. Dzieło jest warte nawet 2,5 mln złotych. Kolejnym ciekawym obrazem jest „Portret mężczyzny” Andrzeja Wróblewskiego. Praca z 1950 pokazuje mniej znane oblicze słynnego malarza z czasu jego zaangażowania w socrealizm.

Na surrealistycznej części wystawy trzeba zwrócić uwagę na prace Zdzisława Beksińskiego. To artysta, którego się kocha lub nienawidzi. Na pewno nikt nie pozostaje obojętny. Patrząc na ostatnią popularność prac Beksińskiego należy uznać, że kochających twórczość Beksińskiego jest dziś znacznie więcej. Na wystawie zobaczymy aż trzy prace artysty, które pochodzą z lat 1976, 1989 i 1993. Dzięki temu możemy zaobserwować jak ewoluowała jego sztuka. Wszystkie łączy jednak niezwykła wyobraźnia i uwielbienie mroku. Surrealizm Erny Rosenstein jest zupełnie inny, choć podobnie niepokojący. „Don Kichot Mrozu”, „Rośliny wszystkożerne” i „Mgła” – to dzieła, które możemy oglądać na wystawie wśród ponad trzydziestu surrealistycznych obrazów i obiektów. Nie zabraknie też prac Alfreda Lenicy, Jerzego Dudy-Gracza, Kazimierza Mikulskiego, Rafała Olbińskiego czy – z młodego pokolenia – Jakuba Juliana Ziółkowskiego.

Ten istny festiwal sztuki współczesnej nie mógłby się obyć bez wystawy poświęconej op-artowi i abstrakcji geometrycznej. Fangor, Vasarely, Stażewski, Anuszkiewicz, Winiarski, Stańczak, Kuwayama, Krasiński, Beckmann to artyści, których nikomu nie trzeba przedstawiać ani w Polsce, ani na świecie. Twórcy wystawy postanowili więc, poza ekstraligą, zwrócić też uwagę na mniej oczywiste oblicze op-artu, konkretnie na jego kobiecą twarz. Reprezentują ją Anna Cyronek, Halina Wrzeszczyńska, Aleksandra Wejchert i Danuta Lewandowska. Po raz pierwszy możemy zobaczyć, że kobiety tworzyły równie ciekawe prace gatunku.

Wszystkie prace pokazywane na wystawach zostaną zlicytowane na aukcjach 28 listopada i 5 grudnia.

Dodaj komentarz